neděle 23. října 2016

Jak jsme filtrovali Coca-Colu



Víme, že je špatná, ale stejně ji občas pijeme:) Zprvu se prodávala v lékárně jako medikament (už v roce 1886) a nyní je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě (každý den se prodá kolem 1,8 miliard lahví). 

Coca-Cola je nápoj s velkým obsahem cukrů, který tělu přináší jen pramalou výživovou hodnotu. Obsahuje navíc kofein a kyselinu fosforečnou, které jsou nevhodné pro pravidelnou konzumaci, obzvláště u dětí. Coca-Cola je prostě dost zajímavá chemická směs, a tak jsme jí pořádně prozkoumali v hodině chemie. 

Protože v osmé třídě probíráme směsi a způsoby oddělování složek směsí, rozhodli jsme se na ní demonstrovat nejčastější dělení složek směsí: filtraci. Ovšem do coly jsme před tím přidali živočišné uhlí (čímž nám vznikla suspenze  - směs pevné látky v kapalině). Zatím to vypadá na dost nezajímavý pokus, ovšem ti bystřejší už začínají tušit, co se s colou stalo. Živočišné uhlí má schopnost absorbovat škodlivé látky (přesně tak působí i v našem těle, když máme průjem) a barviva. Na filtračním papíře se nám zachytilo živočišné uhlí s navázanými barvivy a přes filtrační papír protékal filtrát – v našem případě téměř čirá kapalina!
Jen tak na okraj, uhodli byste, kolik kostek cukru je v cole? V jednom litru se skrývá 108 gramů, tedy více než 27 kostek cukru! Příště místo lahve Coca-Coly zkuste sníst jen tak 27 kostek cukru…A mimochodem, víte, že je kostka cukru český vynález?



Žádné komentáře:

Okomentovat